Otázky nám môžete písať prostredníctvom nasledovného formulára, alebo nám ich môžete zaslať priamo na email: otazky@inkontinencia.sk

UPOZORNENIE:

Nezabudnite správne vyplniť Váš email!
Bez správne vyplnenej emailovej adresy nie je možné odpovedať na Vašu otázku.

Vopred Vám ďakujeme za Vaše otázky a podnety. Možno práve Vaša otázka niekomu pomôže s riešením konkrétneho problému súvisiaceho s inkontinenciou.

Vaše otázky

Výber z Vašich otázok

Áno, počula ste správne. Treba zájsť za Vašim predpisujúcim praktickým lekárom, prípadne aj za odporúčajúcim lekárom. Do úvahy prichádzajú vo Vašom prípade až dve alternatívy: keďže ste mobilná (nakoľko píšete že chodíte k lekárovi), je možné zmeniť druh pomôcky z plienkových nohavičiek na väčšie vložky alebo vkladacie plienky, ktorých sa do výšky finančného limitu – 51,94 € zmestí podstatne viac.
Druhou možnosťou je zmeniť značku pomôcky – namiesto plienkových nohavičiek doteraz používanej značky vyskúšajte plienkové nohavičky porovnateľných kvalitatívnych parametrov inej značky (viď porovnávacie tabuľky v časti Počty kusov – tabuľka “Plienkové nohavičky – prepočet finančného limitu na kusy”).

Áno, pri plienkových nohavičkách (okrem veľkosti XL) sú na trhu značky, u ktorých sa do limitu zmestí aj viac ako 90-100 ks plienkových nohavičiek. Skontaktujte sa s kompetentným pracovníkom zariadenia, kde je Váš príbuzný a požiadajte ho o zmenu pomôcky na inú značku. Prehľad aktuálnej ponuky nájdete v časti Počty kusov. Ak to nepomôže, napíšte nám znova.

Bolo by dobré konkretizovať, kde presne a ako Vám uniká, a rovnako by bolo fajn určiť bližšie plienku, s ktorou máte problém. V rámci všeobecnej odpovede sa môže jednať o nekvalitnú plienku, vyrobenú z menej kvalitných surovín (krátkovláknitá buničina sa pri pohybe rozpadá, superabsorbent je schopný iba jednej reakcie spracovania moču na gél a pod.), alebo o plienku pre “východný blok” (áno, aj to je žiaľ ešte aj v roku 2020 bežné). Tiež môže byť problémom nesprávne nasadenie plienok (to sa môže týkať najmä plienkových nohavičiek) – je nevyhnutné dodržiavať niekoľko zásad správnej aplikácie inko-pomôcok.

Ak je problém v nekvalitnej plienke, odporúčame vyskúšať plienky inej značky (iného výrobcu), v prípade správneho používania je vhodné prezrieť internetové stránky jednotlivých firiem a pohľadať návody na používanie (správnu aplikáciu) inko-pomôcok – každý renomovaný výrobca takéto návody (prípadne dnes aj video-návody) poskytuje.

Výdajňa zdravotníckych potrieb je síce špecifický, ale predsa len obchod ako každý iný, ktorý by mal v prvom rade hľadieť na potreby svojich zákazníkov. Keď zákazníkovi nevyhovie, zákazník odíde nespokojný preč a výdajňa prišla o potenciálny zisk.

V dnešnej dobe už prakticky neexistuje nedostatkový tovar. Každá výdajňa (prípadne lekáreň s výdajom ZP) každodenne spolupracuje s viacerými dodávateľmi a ak aj vybranú pomôcku nemá momentálne na sklade (čo je pri súčasnom množstve pomôcok na trhu úplne bežné), má možnosť si ho od svojho dodávateľa objednať a spravidla do 24h je tovar pripravený pre zákazníka.

Každopádne by ste nemali podľahnúť niekedy nie presným informáciám a buď požiadať výdajňu o objednanie, alebo sa s poukazom obrátiť na inú výdajňu (lekáreň), kde Vám radi objednajú pomôcky podľa Vašich požiadaviek.
Ak by Vaše problémy pretrvávali, napíšte nám opäť.

Keď si na jeden poukaz necháte predpísať napríklad 60 ks podložiek (ich hodnota je napr. 24,- €), môžete si na druhý poukaz nechať predpísať ešte ďalšie pomôcky za 27,94 €, napr. plienkové nohavičky alebo vkladacie plienky. Možný počet kusov na dočerpanie limitu zistíte tak, že vydelíte výšku nevyčerpaného limitu kusovou cenou plienky – v našom prípade 27,94:0,65 = 42. Na druhý poukaz si teda môžete nechať predpísať v tomto konkrétnom prípade ešte 42 ks pomôcok.

Porovnávacie tabuľky na našej stránke majú informatívny charakter. Aj keď sa snažíme aby boli stále aktuálne, údaje v tabuľkách nemusia zachytiť operatívne zmeny, ktoré jednotlivé firmy môžu urobiť. Preto vždy odporúčame kontrolu údajov na internetovej stránke danej firmy. Ak firma internetovú stránku nemá alebo tam nie sú relevantné údaje, je to jej vizitka.

Poukaz na zdravotnícku pomôcku slúži k predpísaniu iba jedného druhu pomôcky (na rozdiel od receptu na lieky, kde môžu byť predpísane dva druhy liekov). Preto pri predpísaní dvoch druhov pomôcok (napr. plienkové nohavičky a podložky) je potrebne vypísať dva poukazy.
Poukaz vypisuje prakticky lekár na základe doporučenia od odborného lekára. Vo Vašom prípade papierik od urológa predstavuje odporúčanie. Odborný lekár však nemá odporúčať konkrétnu značku pomôcky (sú však aj takí, ktorí to z rôznych dôvodov, robia), ale iba druh pomôcky a stupeň inkontinencie. Ak však príbuznému nevyhovujú konkrétne vkladacie plienky alebo ich počet (60 ks plienok od jednej firmy môže mať rovnakú hodnotu ako napr. 100 ks plienok od inej firmy), je potrebné zájsť za odporúčajúcim lekárom a nechať si zmeniť odporučenie. Ak to nebude chcieť urobiť, treba sa spýtať prečo to nechce urobiť, poprípade môžete zvážiť zmenu lekára.